IOS Mobil Uygulama - Neirt Bilişim Teknolojileri

IOS Mobil Uygulama

Apple çok kullanamayan kişilerin merak ettiği konulardan biri olan nasıl Windows üzerinde yapıldığı sorusudur. Bu konuda size ençok yardımcı olacak uygulama olan Mac Os kurmanız önerilmektedir. Testler için ios yüklenmesine gerek bulunmaz. İpad,iphone ve ipod olması gerekmeyen Xcode  ile birlikte geliştirme ortamında başarı sağlayan ios simülatörü bulunmaktadır.  Hızlı kullanılabilen simülatör uygulama için kolaylık sağlamaktadır. Cihazların CPU’sunu kullanan ios simülatörü ios mobil uygulama kullanıcının daha kolay kullanmasında deneyim kazandırıyor. Satır kodlarının dönüşümden geçmesini sağlayan Android animatörleri cihazda CPU taklit ederek bu işlemi yapıyor.

Mobil Uygulama Geliştirme

İlk cep telefonunun mucidi Martin Cooper tarafından GSM teknolojisi ortaya çıkmış, ardından 20 yıl sonra 1994 yıllarında cep telefonu görüşmesi gerçekleşmiştir.  İlk sms 1992 yılında atılmıştır. Türkiye de sms kullanımı 1995 yılında olmuştur. Bu yıllardan sonra teknolojinin yenilenmesi ile birlikte akıllı telefon olan iphone 2G modelleri multimedya ve internet kullanılabilen özelikte telefonlar satışa çıkarılmıştır. Apple SDK gelişimi 2007 yılının Ekim ayında gerçekleşmiş ve 2008 yılında SDK geliştiricilere açık bir şekilde kullanıma açılmıştır. Teknoloji ile birlikte internet kullanımı ile birlikte birçok özellikler gelişmiştir.

Xcode  İçin Hangi IDE Kullanılmalı 

Ücretsiz şekilde Appstore’dan indirebileceğiniz tek IDE Xcode’dir. Ücretsiz olarak bu IDEyi MacOS işletim sistemi olan bilgisayarlara indirmeniz mümkün. Uygulama geliştirilen mecralar ise şu şekilde listelenmiştir.

  • WatchOS - Akıllı saatler
  • MacOS - Bilgisayarlar
  • İos,İpod ve iPhone
  • TvOS - Apple TV

2015 yılında en çok rağbet gören programlama dilleri tack Overflow Developer olmuştur. 2015 te en sevilen programlama dili kategorisinde 2. Sırada yer almıştır. Bazı diller ne kadar karışık olsa da bazı programlama kodlarını öğrenerek ios mobil uygulama geliştirmelerini daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Bilgisayar Ve MacBook İle İos Geliştirilir mi?

Bilgisayardan da ios geliştirilebilir. Bilgisayarınızın intel işlemci olması İos uygulama için yeterli olmaktadır. MacOS işletim sistemi sanal makine da kurulur. Bu uygulama maddi açıdan daha uygun olarak önerilecek uygulamalardan biridir. Bunun dışında Apple bilgisayarına sahip olmak gerekmektedir. Bu ürünler iMac, MacMini, MacBook gibi ürünlerdir. Programlama dilleri olarak iki dil seçeneği bulunan İos mobil uygulama işlemlerinde Objective  C  ve Swift dilleri kullanılmaktadır.

Syntax: Farklı ve öğrenilmesi diğerlerine göre zordur.

Objective C: OPP dil 1980’de smaltalk ile geliştirilmiş dil olarak kullanılır ve C temel alınmıştır.

AppStore da uygulamalarında en çok kullanılan Objective kolay yok olmayacak özelliğe sahip dil olarak uygulamalarda kullanımı uygun  İos mobil uygulama olarak yerini koruyacak. Uygulama olan ios mobil uygulamalarında mutlaka Objective ile karşılaşacağınızı unutmayın.Apple kütüphanesinden yararlanıp Swift’e geçiş yapıp sıkıntı yaşamadan kullanabilirsiniz. Genelde Objective ile kullanılan C fazla bilmeseniz de C101 geçiş yaptığınızda kodları anlamanız açısından daha yararlı olacaktır. Bu konuda C’ ye giriş derslerini izleyerek daha kolay şekilde İos mobil uygulama sistemini geliştirebilirsiniz.

TOP