Mobil Web Site - Neirt Bilişim Teknolojileri

Mobil Web Site

Türkçe anlamı “duyarlı” olan ve “responsive” olarak bilinen Mobil Uyumlu Web Site, bir web sayfasının bilgisayarlarda (masaüstü ya da laptop)  veya mobil cihazlarda (tablet, telefon gibi) doğru ölçeklendirmeyle, doğru görüntülenmeyle çalışır halde olması ve sayfalarda rahat gezilebilmesi için uygun kodlarla yapılmış olması anlamına gelir.

Birçok açıdan avantajlı olduğu için mobil uyumlu web site tasarımları oldukça yoğun bir şekilde talep görmektedir. Mobil uygulama yapmakla veya siteyi yeniden yapmakla ilgisi bulunmamakla birlikte web sitesini “duyarlı” duruma getirmek, sitenin önyüz görünümü, ölçeklendirilmesi, her ekranda doğru boyutlarda gösterilebilmesi ile ilgilidir. Oysaki mobil site veya mobil uygulama yapmak farklı gereklilikleri olan bir durumdur. Sadece web sitesini duyarlı hale getirmekle, sitenin kullanıcı dostu olmasını sağlayabileceğiniz gibi kullanıcıların sitedeki performanslarını da arttırıcı etkiler yaratmış olursunuz.

Mobil Uyumlu Web Site Tasarımının Faydaları

  • Kullanıcının performansını arttırmaya yönelik önemli bir adımdır, kullanıcı sayısını arttırır ve web sitesinin tanınırlığının artmasına katkıda bulunur.
  • Yeniden mobil web sitesi veya mobil uygulama yapmayı gerektirmez, bu nedenle de maliyeti oldukça düşüktür.
  • Çoğunlukla arama motorlarında mobil uyumlu web site, kullanıcılar açısından daha öncelikli olduğu için arama sonuçlarında üst sıralarda görünür.
  • Farklı ekranlarda düzgün görüntülemeyi sağlayan bu tasarımlar tek “URL” kullandığı için bir yandan maliyeti düşürürken diğer yandan yönetim, teknik bakım ve güncelleme panellerinin tek yerden yapılmasını kolaylaştırır ve zamandan tasarruf sağlarlar.

Sosyal Medya ve Mobil Uyumlu Web Siteler

Web sitelerinde gelen ziyaretçilerin hangi kaynaklardan geldiğinin kaydı mutlaka tutulmaktadır. Bu anlamda cep telefonu veya tablet gibi ekranlardan gelen ziyaretçi sayınız artıyorsa web sitenizin de mobil uyumlu web site olarak yeniden tasarımının yapılması gerekecektir. Çünkü internet siteniz eğer mobil uyumlu değil ise; görüntüler, yazılar veya resimler mobil ekranlarda görüntülenemeyecektir ve doğru boyutlarda açılmayacaktır. Bu da kullanıcının web sitenizi ziyaret edilebilir siteler olarak görmesinin yolunu kapayacaktır. Özellikle günümüz şartlarında rekabetin çok yoğun olduğu internet ortamında pazarlama stratejinizin en büyük parçası web siteniz olacaktır.

Sosyal medya platformları üzerinden satış yapan bir firma iseniz doğru görüntüleyemediğiniz herhangi bir ürünün de siparişinin alınması mümkün olmayacaktır. Bu müşteri kaybına neden olacağı gibi firmanıza ya da ürünlerinize olan güveni de sarsacaktır.

Duyarlı Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

Mobil uyumlu web site derken sadece mobil ekranlardan web sitesinin açılıyor olması kastedilmemektedir. Birçok web sitesi örneğin bir tablette açılmakla birlikte burada kritik olan ekranın büyüklüğüne göre web sitesinin yazı büyüklüğü, başlıkları ya da resimlerinin otomatik olarak boyutlanması ve doğru konumda olmaları kastedilmektedir. Bir cep telefonunda arama yapılırken mobil uyumlu olan web siteler daha hızlı açılırken uyumlu olmayanların açılması çok fazla zaman kaybettirir.

Site açıldıktan sonra eğer sayfadaki bir yazıyı okumak için ekranı sağa sola kaydırma gereği oluşuyorsa ya da yazı büyüklükleri ekranla orantılı bir şekilde gelmediği için sayfayı büyütme ihtiyacı oluşuyorsa bu web sitesinin mobil uyumlu olduğu söylenemez.

Mobil uyumlu web sitelerde sayfalar arasında sıkıntı olmadan dolaşılabilir ve bu geçişlerde zaman kaybı yaşanmaması gerekir. Web sayfasının yine ekranın dikey yatay tutuş şekline göre otomatik olarak konumlanabiliyor olması gerekir.

Neirt Bilişim Teknolojileri olarak yoğun rekabet ortamında web sitenizin var olabilmesi için önemli bir avantaj olan mobil uyumlu web site tasarımlarını zaman kaybına neden olmadan, düşük maliyetle ve arama motorlarında üst sıralara yerleşmesini sağlayacak şekilde yapmaktayız.

TOP