Kurumsal Web Tasarım - Neirt Bilişim Teknolojileri

Kurumsal Web Tasarım

İnternetin hızla yaygınlaşması ile birlikte web siteleri de gittikçe daha etkili ve kaliteli bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bir firma ya da kurumun dijital alandaki görünürlüğünü sağlayan web siteleri bu özellikleri ile daha fazla hedef kitleye erişebilmekte ve firmaların marka isimlerini daha fazla insana duyurabilmektedir. Bilinen geleneksel reklam ve tanıtım faaliyetlerinin çok gerilerde kaldığı internet çağında artık kurumunuzun tanıtımı ve görünürlüğü için yapılacak olan tanıtım ve reklam çalışmaları da şekil değiştirmiştir. Eski broşür ve afiş gibi klasik yöntemlerin yerini artık tüm dünyaya açılabilmenizi sağlayan web siteleri almıştır. Dolayısıyla daha fazla kitleye erişim sağlayabileceğiniz kurumsal bir web sitesi tasarımı konusunda oldukça özverili ve dikkatli olmanız gerekmektedir.

Kurumsal Web Tasarımı Nedir?

Kurumsal web tasarım, bir işletme ya da kurumun hedef kitlesine dijital ortamda doğrudan sunulması ile ilgili yapılan çalışmalardır. Kısacası bir firma için web sitesi o firmanın internetteki temsilcisidir. Dolayısıyla eğer kurumsal web tasarımınız etkili ve ilgi çekici bir kalitede ise geri dönüşüm etkisi de yüksek olacaktır. Bundan dolayı kurumsal web tasarım yaptırmak istediğinizde mutlaka profesyonel bir firmadan destek almanız gerekmektedir.

Profesyonel bir yardım almanızın en önemli nedenlerinden birisi markanızı doğru tasarımcılara teslim etme zorunluluğunuzdan kaynaklanmaktadır. Çünkü yapılabilecek küçük bir hata saygınlığınıza da kötü sonuçlar getirebilecektir. Markanız hedef kitleniz tarafından yanlış ya da eksik tanınacaktır. Fakat kaliteli ve etkin bir web tasarımı ile markanız sizi ilk kez duyanlar tarafından bile akılda kalacak hatta beğenilen bir marka haline dönüşecektir.

Kurumsal Web Tasarım Nasıl Olmalıdır?

Kurumsal web tasarım işlemlerinde en çok dikkat edilmesi gereken unsurlar sadelik ve anlaşılırlıktır. Web tasarımı yapılan firmanın kurumsal ve profesyonel bir kurum olarak gösterilmesi tamamen kurumsal web tasarımının başarısına bağlıdır. Çünkü bir firmanın ne kadar kurumsal olduğu ilk etapta firmanın web sitesinden anlaşılmaktadır. Kurumsal web tasarım hizmeti verilirken, kurumun kurumsal rengi, kimliği, fontu, logosu, vizyonu, sunmuş olduğu ürün ya da hizmetler birbiri ile uyumlu bir şekilde dizayn edilmelidir. Bunun için de firmalar ürün ya da hizmetlerinin dijital ortamda tanıtımlarını yapabilmek için profesyonel bir ekibi olan web tasarım firmaları ile çalışmalıdırlar.

Unutulmamalıdır ki, web sitenizin giriş sayfası firmanızın vitrinidir. Bunun için de web siteni olabildiğince anlaşılır ve sade olmalıdır. Tüm duyuru ve kampanyalarınızı ana sayfanızdan paylaştığınız sitenizde menüler, kullanıcıların istediklerini kolayca bulabileceği şekilde olmalıdır. Son olarak mutlaka site ziyaretçilerinizin sizinle iletişim kurabilecekleri bir iletişim formu konulmalıdır.

Kurumsal Web Tasarım Yapılırken Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

Kurumsal web tasarım hizmeti verilirken sitenin yapım aşamasında göz önünde bulundurmanız gereken temel unsurlar şöyledir:

 • Hedeflerin belirlenmesi
 • Hedef kitlenin analizi
 • Ana sayfanın önemi
 • Hedef kitleyi harekete geçirici dinamik mesajlar
 • Geri dönüşümlerin takibi
 • İyi bir “Hakkımızda” sayfası
 • Kaliteli ve özgün içerikler
 • Çarpıcı bir görsel tasarım
 • Güçlü ve etkili bir yönetim sistemi
 • Mobil uyumlu sürüm
 • Performans takip ve izleme

Tüm bu unsurların dikkate alınarak yapılacağı bir kurumsal web tasarımı işlemi alanında uman ve profesyonel kişiler tarafından yapılması oldukça önemli işlemlerdir. Daha önce de değindiğimiz gibi, kurumsal web siteleri bir anlamda firmanızın dijital alandaki temsilcisidir. Markanızın bu mecrada bilinen ve görünür bir marka olabilmesini sağlamanın en önemli yolu ise kaliteli ve etkili bir kurumsal web sayfasıdır.

TOP